Polska Osa
Rakietowy kompleks przeciwlotniczy Osa musiał swymi osiągami przewyższać wszystko co w dziedzinie środków plot. zostało zbudowane do tej pory w ZSRR. Podstawowym założeniem nowego systemu w wersji lądowej była jego autonomiczność, tzn. posadowienie podsystemów wykrywania i śledzenia celu (radiolokatory) oraz podsystemu ogniowego (rakiety) na jednym pojeździe.

KOMENTARZE DO ZDJĘCIA :
Tadeusz Dul
Powstanie rodziny rakietowych systemów przeciwlotniczych Osa ma swoją genezę w decyzji dowództwa Marynarki Wojennej ZSRR ( Wojennomorskij Fłot CCCP ) o wprowadzeniu na uzbrojenie małych okrętów (klasy niszczyciel, fregata, korweta) rakietowego zestawu plot. W połowie lat pięćdziesiątych XX w. marynarka wojenna ZSRR rozpoczęła starania o uzyskanie takiego systemu dla okrętów. Małe okręty miały bowiem niewielkie możliwości zwalczanie szybkich samolotów uderzeniowych.


KOMENTARZE DO ZDJĘCIA :
Tadeusz Dul
W Osie po raz pierwszy wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków kierowanych radiolokacyjnie umieszczono wraz z kompletnym układem wstępnego wykrywania celów i kierowania ogniem na jednym pojeździe, uzyskując autonomiczny wóz bojowy zdolny do samodzielnego zwalczania celów powietrznych. Jak wspomniano Wyrzutnie kompleksu wraz z radiolokatorami i elektroniką zostały zamontowane na wieży trójosiowego kołowego pływającego pojazdu BAZ-5937 konstrukcji zespołu W.A. Graczewa, w pełni ukompletowany wóz oznaczono 9A33B.


KOMENTARZE DO ZDJĘCIA :
Tadeusz Dul
Uznając Osy za nowoczesne i perspektywiczne (służba możliwa do 2017 r.) opracowano w Polsce, w Wojskowych zakładach Uzbrojenia nr 2 w Grudziądzu pakiet modernizacyjny systemu. Założenia modernizacji opracowano w 2001 r., dwa lata później pierwszy prototyp zmodernizowanego wozu wyjechał o własnych siłach z hali WZU nr 2 i odbył pierwsze strzelania a w 2004 r. przeprowadzono próby zdawczo-obiorcze zmodernizowanego zestawu 9K33BM3-P1 Osa AKM-P1


KOMENTARZE DO ZDJĘCIA :
Tadeusz Dul
Zamieściłem pomyłkowo, zamiast w: Sprzęt radiotechniczny. TD.