Samolot EA-6B.
EA-6B został oblatany w 1968 roku, a do służby wszedł w 1971. Od tego czasu brał udział w każdej operacji militarnej, w jakiej brali udział amerykańscy żołnierze. Operując z pokładów lotniskowców zapewniał osłonę radioelektroniczną US Navy oraz USMC (United States Marine Coprs). Pomimo wiekowej konstrukcji, walka radioelektroniczna jest jednym z najbardziej wymagających i najszybciej rozwijających się elementów pola walki, przez co maszyny te były najczęściej modernizowanymi amerykańskimi smaolotami.

KOMENTARZE DO ZDJĘCIA :
Tadeusz Dul
Największym sukcesem militarnym tych maszyn była niewątpliwie pierwsza wojna w Zatoce Perskiej, kiedy to Prowlery (których działanie zostało zsynchronizowanie z nalotami bombowców F-117 Nighthawk) praktycznie sparaliżowały iracką obronę przeciwlotniczą (w tym czasie w Iraku na szeroką skalę stosowano m.in. radzieckie systemy przeciwlotnicze S-75 oraz francuskie Roland).


KOMENTARZE DO ZDJĘCIA :
Tadeusz Dul
Oprócz wyposażenia zakłócającego systemy łączności i zbierającego dane wywiadowcze, Prowlery zostały wyposażone w uzbrojenie rakietowe - każdy z nich przenosił cztery pociski AGM-88 HARM (ang. High-speed Anti-Radiation Missile). Jest to naddźwiękowa broń stworzona do niszczenia instalacji radarowych, naprowadzana na źródło emitowanych przez nie sygnałów.


KOMENTARZE DO ZDJĘCIA :
Tadeusz Dul
Paraliż sił OPL pozwolił na wdarcie się Sił Powietrznych Koalicji w głąb kraju i zniszczenie kluczowych instalacji militarnych oraz zdziesiątkowanie Irackich Wojsk Pancernych.


KOMENTARZE DO ZDJĘCIA :
Tadeusz Dul
Ostatni oficjalny lot samolotu EA-6B miał miejsce w maju tego roku, jednak około 20 sztuk pozostało na wyposażeniu Marine Corps i będzie służyć jeszcze co najmniej do 2018 roku.


KOMENTARZE DO ZDJĘCIA :
Tadeusz Dul
Oficjalnym następcą Prowlera jest EA-18G Growler, jednak na jego zakup zdecydowała się jedynie Marynarka USA (US Navy), natomiast USMC planuje zastąpić go nieistniejącymi jeszcze bezzałogowcami, a Siły Powietrzne USA czekają na F-35 w wersji przeznaczonej do walki radioelektronicznej lub nowy bombowiec strategiczny, który zostanie wyposażony w taki sprzęt.