Forum Dyskusje Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników Dyskusje Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników "RADAR"
Przejdź na stronę główną WWW.RADAR.JGORA.PL

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  AlbumAlbum   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dzieje prymusa OSR z 1954 - ppor.mar. Edmunda Zembrzuskiego

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dyskusje Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników "RADAR" Strona Główna -> Wspomnienia z Jeleniej Góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jerzy Antonowicz

PostWysłany: 07 Sty 2010 21:32 pm    Temat postu: Dzieje prymusa OSR z 1954 - ppor.mar. Edmunda Zembrzuskiego Odpowiedz z cytatem

Kmdr w st.sp. doc. dr inż. Edmund Zembrzuski, Prymus I Promocji OSR w 1954 roku w Beniaminowie, wraz z unikalnymi zdjęciami, przekazał za pośrednictwem swej córki Pani Anety Zembrzuskiej- Hroboni wspomnieniową wypowiedź, którą tu w całości przytaczam:
”Na wstępie pragnę sprostować pomyłkę mojego kolegi ppłk. Zdzisława Barana przypisującą pierwszą lokatę ppor. Mendelowi Blumenkrancowi. Ludzka pamięć bywa zawodna, a prawda historyczna przedstawia się następująco: pięciu absolwentów uzyskało ocenę końcową bardzo dobrą i świadectwa z czerwonym paskiem. Kolejność lokat ustanowiono następującą: pierwsza lokata ppor.mar. Edmund Zembrzuski, druga lokata ppor.mar. Józef Basta, trzecia lokata ppor. Mendel Blumenkranc, czwarta lokata ppor.Tadeusz Rodak, piąta lokata ppor. Mieczysław Karwat. W tej właśnie kolejności byliśmy promowani, co widać na załączonym zdjęciu.
Również jako prymus zostałem poproszony by w imieniu kolegów przemówić z trybuny na naszej promocji, co ilustruje zdjęcie obok. Dalej zdjęcie defilady nowo promowanych oficerów i zdjęcie piątki wyróżnionych, na którym są w kolejności od lewej strony: Zembrzuski i Basta (w marynarskich mundurach), Blumenkranc, Rodak i Karwat.
Pragnę też , w dużym skrócie, przedstawić swoją drogę życiową i zawodową. Po promocji pięciu z nas otrzymało skierowanie do Marynarki Wojennej: ja oraz koledzy: Józef Basta, Jan Borowik, Zbigniew Machajewski i Stefan Stadejek. Pierwszym moim przydziałem w Marynarce Wojennej było stanowisko kierownika Warsztatów Radiolokacji i Hydroakustyki. W 1957 roku rozpocząłem studia wieczorowe na wydziale Łączności Politechniki Gdańskiej. W 1958 roku przeniesiony zostałem na stanowisko specjalisty radiolokacji w dowództwie Marynarki Wojennej. W 1960 roku zawarłem związek małżeński z moją pierwszą miłością trwającą od szkoły podstawowej do dnia dzisiejszego.
Data ślubu jest szczególnie ważna dla mojej żony, gdyż w tym samym dniu otrzymała absolutorium ukończenia studiów na wydziale medycyny Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1964 roku uzyskałem dyplom magistra inżyniera elektronika. Na początku 1965 roku przeniesiony zostałem do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, gdzie rozpocząłem pracę w Zespole Naukowo-Badawczym kompleksowej automatyzacji okrętów. W 1965 roku odbyłem Podyplomowe Studium Automatyzacji Zarządzania w Wojskowej Akademii Technicznej. Po ukończeniu Studium objąłem stanowisko st. wykładowcy w Katedrze Cybernetyki Wojskowej, którą faktycznie kierowałem. Jednocześnie współpracowałem z Zespołem Automatyzacji i otworzyłem przewód doktorski na wydziale Elektroniki WAT. W 1971 roku powierzono mi stanowisko Szefa Katedry Elektroniki i Automatyzacji Okrętowej. Zespół Automatyzacji przekształcony został w Zakład Naukowo-Badawczy podległy szefowi Katedry. Rozwinęła się, nawiązana wcześniej współpraca z Zakładem Systemów Automatyki Kompleksowej Polskiej Akademii Nauk. W 1973 roku uzyskałem stopień naukowy Doktora Nauk technicznych na wydziale Elektroniki WAT. W 1976 roku zrealizowana została praca naukowo-badawcza pt. Kompleksowa automatyzacja okrętu z zastosowaniem komputera. Za pracę tę i jej eksperymentalne wdrożenie otrzymaliśmy nagrodę zespołową Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk.
W 1976 roku dopadła mnie ciężka choroba serca, co spowolniło moje zaangażowanie w pracę naukowo-badawczą i dydaktyczną. W 1978 roku powołany zostałem na stanowisko docenta. Dalsza moja praca była zauważana przez przełożonych, co przekładało się na nagrody rektorskie czy nadanie tytułu przodującego nauczyciela akademickiego (1980). W 1984 roku objąłem stanowisko Komendanta Instytutu Elektroniki i Elektrotechniki Okrętowej Akademii Marynarki Wojennej (dawna Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej). W 1989 roku wskutek pogorszenia stanu zdrowia, na wniosek Wojskowej Komisji Lekarskiej przeniesiony zostałem w stan spoczynku. Jednak na tym nie zakończyła się moja działalność zawodowa. Zostałem zatrudniony jako nauczyciel akademicki na stanowisku docenta w zakładzie Elektroniki. Jednocześnie podjąłem działalność społeczną w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, gdzie przez dwie kadencje pełniłem funkcję wiceprezesa ds. Elektroniki Oddziału Gdańskiego.
Wszelką działalność zawodową i społeczną zakończyłem w 1999r. gdy Wojskowa Komisja Lekarska orzekła całkowitą niezdolność do jakiejkolwiek pracy i samodzielnej egzystencji. Obecnie staram się zachować jak najlepszą kondycję, bym mógł godnie świętować jubileusz pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego przypadający w maju 2010 roku.”
Unikalne zdjęcia zostaną umieszczone w albumie.
Piękna kariera zapoczątkowana w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej. Pragnę dodać, że przechodząc przeszkolenie w WSMW – korzystałem z podręcznika autorstwa kmdr. Zembrzuskiego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dyskusje Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników "RADAR" Strona Główna -> Wspomnienia z Jeleniej Góry Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: