<< wróć
16 kwietnia 2021 r. członkowie Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników "Radar" oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego uczcili pamięć żołnierzy, którzy 76 lat temu, w 1945 r. forsowali Nysę Łużycką.
W związku z pandemią uroczystość miała charakter ograniczony i symboliczny. Zapalono znicze oraz złożono wiązanki kwiatów pod jeleniogórskim pomnikiem "Wolność Krzyżami się Mierzy".
W uroczystości wzięli udział: Edward Basałygo, Marek Gołębiowski, Franciszek Michalik, Franciszek Mroczko, Jerzy Górski, Henryk Erentraut, Piotr Paczóski, Tadeusz Smoliński, Władysław Stasienko.
+++++++
Forsowanie Nysy Łużyckiej rozpoczęło Operację Łużycką – jedną z najkrwawszych, najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej, którą niedoświadczeni żołnierze II Armii Wojska Polskiego stoczyli w najtrudniejszych warunkach, często w okrążeniu, ścierając się ze zdeterminowanym i bardzo doświadczonym przeciwnikiem. To była prawdziwa bitwa żołnierzy, w której walczył każdy i nikt się nie oszczędzał. Zdarzało się, że do bezpośredniego starcia szły sztaby, tabory i artyleria. Mimo złego dowodzenia i braków w sprzęcie, żołnierze II Armii Wojska Polskiego powstrzymali niemiecką ofensywę, okupując to życiem i zdrowiem tysięcy ludzi. W walkach na Łużycach poległo blisko 5 tysięcy żołnierzy, ok. 10,5 tysiąca zostało rannych, a niemal 3 tysiące uznano za zaginionych. Większość, bo aż 3 402 spośród poległych spoczywa w mogiłach zgorzeleckiego Cmentarza Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, który jest jedną z największych polskich nekropolii wojskowych.